Zarówno w placówkach opieki zdrowotnej, jak i w obiektach publicznych zwalczanie rozwoju bakterii w wodzie stanowi ciągłe wyzwanie.
Infekcje, będące konsekwencją nieprawidłowej kontroli higieny instalacji, mogą być potencjalnie poważne.
Mieszanie wody ciepłej i zimnej jak najbliżej punktu czerpalnego jest skuteczną techniką rozwiązywania tego problemu.
PROBLEM: ROZWÓJ BAKTERII W INSTALACJI
We wnętrzu rur z czasem tworzy się naturalna warstwa wyściełająca, tzw. biofilm. Bakterie znajdujące się w wodzie osadzają się w tej warstwie, która zapewnia im korzystne środowisko (wilgotność, temperaturę, składniki odżywcze itp.). Rozwój bakterii w instalacjach wodnych, jeśli nie jest kontrolowany, może stać się problemem.
Wśród naturalnie występujących bakterii są m.in. Legionella i Pseudomonas aeruginosa, które mogą wywoływać poważne choroby szpitalne. Mogą one być śmiertelne dla osób o słabym układzie odpornościowym.
Legionella rozwija się w biofilmie przy temperaturze wody od 25°C do 45°C. Poza tym zakresem pozostaje w stanie uśpienia lub ulega zniszczeniu. Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi w momencie, gdy użytkownik wdycha mikrokrople aerozolu wodnego rozpylanego przy otwarciu armatury i zawierającego drobnoustroje.
Pseudomonas aeruginosa z kolei rozwija się w temperaturze wody od 4°C do 42°C (optymalny zakres to 30°C do 37°C). Do proliferacji potrzebuje powietrza i wody. Występuje więc wszędzie tam, gdzie występują oba te czynniki: głównie wewnątrz armatury, w wężykach i na pierwszym odcinku instalacji (1 m) za armaturą. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu: przez ranę lub błonę śluzową.
REGULACJE PRAWNE NA WYSOKOŚCI ZADANIA
Przykładowo, w 2020 r. we Francji odnotowano 1328 przypadków legionelozy zarejestrowanych przez Instytut Nadzoru Sanitarnego (Institut de Veille Sanitaire). W tym samym czasie w Europie stwierdzono 4,1 mln przypadków zakażeń szpitalnych związanych z opieką nad chorymi w placówkach opieki zdrowotnej. Zakażenia te spowodowały 37 000 zgonów. Widać więc wyraźnie o jak dużej skali zjawiska mówimy w kontekście instalacji sanitarnych.
W Polsce ok. 5% hospitalizowanych pacjentów ulega różnym zakażeniom szpitalnym. Rocznie daje to ok. 400 000 przypadków. W ostatnich latach regularnie notowane są wzrosty zakażeń bakterią Legionella, co naturalnie związane jest ze wzrostem świadomości i liczby postawionych diagnoz. Do wielu z tych zachorowań dochodzi latem, co ma bezpośredni związek z warunkami klimatycznymi tj. wzrostem temperatury oraz wilgotności powietrza, ale też wzrostem turystyki, tzn. reaktywacją basenów i ośrodków wypoczynkowych. Większość przypadków pozostaje jednak związana ze środowiskiem szpitalnym. Na przestrzeni lat 2010 - 2019 liczba zarejestrowanych przypadków legionelozy wzrosła w Polsce prawie trzykrotnie, przy czym w roku 2019, 92% z nich stanowiły właśnie zakażenia szpitalne. Przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP) i Państwowy Zakład Higieny (PZH) badania występowania bakterii z rodzaju Legionella w próbkach wody pobranych z instalacji i urządzeń na terenie placówek opieki zdrowotnej wykazały ich obecność w 132 próbkach wody, co stanowiło 78,7% badanego materiału. Najbardziej niebezpieczna Legionella pneumophila sg 1(Lp sg 1) została wykryta w ponad 16% próbek dodatnich.
Władze publiczne podjęły tę kwestę już dawno, wydając odpowiednie nakazy i rozporządzenia mające na celu określenie środków prewencyjnych oraz naprawczych w kontekście skażenia instalacji niebezpiecznymi bakteriami. W Polsce Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa m.in. wymagania dotyczące jakości tej wody, minimalną częstotliwość i miejsca pobierania jej próbek do badań, program monitoringu jej jakości, a także sposób postępowania przed organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku, gdy woda nie spełnia wymagań jakościowych.
Na szczeblu europejskim w 1986 roku powstała European Working Group for Legionella Infections (EWGLI), której zadaniem jest zbieranie i wymiana informacji dotyczących zachorowań na legionelozę w Europie. W skład członków EWGLI wchodzą przedstawiciele 35 krajów, od 1998 roku także Polski. EWGLI analizuje, opracowuje i publikuje dane zbierane z państw członkowskich.
Więcej szczegółów na temat przepisów dotyczących instalacji sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej można znaleźć w naszym dossier tematycznym tutaj.
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE TECHNICZNE W WALCE Z BAKTERIAMI: MIESZANIE WODY JAK NAJBLIŻEJ PUNKTU CZERPALNEGO
Aby zapobiec rozwojowi bakterii, należy podjąć dwa rodzaje działań: zminimalizować w instalacji ilość wody stojącej oraz utrzymać temperaturę ciepłej wody powyżej 55°C we wszystkich punktach tej instalacji.
Gdy od obiegu ciepłej wody użytkowej odprowadzane są nitki zasilające bezpośrednio punkty czerpalne, instalacja na tych odcinkach pomiędzy obiegiem a urządzeniami sanitarnymi opróżniana jest z wody tylko wtedy, gdy urządzenia te są uruchamiane. Jeśli więc nie są one uruchamiane regularnie, woda w rurach ulega stagnacji i ochładza się do temperatury sprzyjającej rozwojowi bakterii.
Dotyczy to wszystkich obiektów, w których występują sezonowe okresy natężenia i zmniejszenia ruchu (szpitale, turystyka poza sezonem itp.)! Dlatego też, zgodnie z zaleceniami, na odcinkach instalacji pomiędzy obiegiem ciepłej wody użytkowej a punktem czerpalnym nie powinno znajdować się więcej niż 3 litry wody zmieszanej.
Mieszanie wody jak najbliżej punktu czerpalnego umożliwia zmniejszenie dystansu pomiędzy obiegiem ciepłej wody użytkowej a armaturą. Dzięki temu woda krąży w wysokiej temperaturze, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Kolonie bakterii, które raz zadomowiły się w instalacji, są trudne do usunięcia, dlatego zapobieganie temu na etapie projektowania jest skuteczną strategią.
Istotne jest również regularne spłukiwanie armatury w celu odnowienia wody i utrzymania wysokiego poziomu higieny w instalacji. W związku z tym wszystkie rozwiązania elektroniczne DELABIE umożliwiają automatyczne spłukiwanie okresowe co 24 godziny od ostatniego uruchomienia armatury: nie ma mowy o przeoczeniu.
PANEL SPORTING 2 SECURITHERM POD LUPĄ:
Elektroniczny panel natryskowy, który potrafi zamieszać
W gamie armatury do budynków użyteczności publicznej DELABIE, całkiem nowy panel SPORTING 2 SECURITHERM jest szczególnie dobrze przystosowanym rozwiązaniem: miesza wodę ciepłą i zimną bezpośrednio w punkcie czerpalnym bez ryzyka poparzenia użytkownika i automatycznie uruchamia spłukiwanie antybakteryjne.
Ten, zasilany sieciowo lub na baterie, elektroniczny panel natryskowy posiada mieszacz termostatyczny zintegrowany w wylewce. Taka unikatowa konstrukcja umożliwia zasilanie panelu wodą o temperaturze z obiegu. Tym samym, system ten eliminuje stagnację wody zmieszanej pomiędzy obiegiem a punktem czerpalnym.
Konstrukcja panelu SPORTING gwarantuje również brak wody stojącej w jego wnętrzu.
Komfort i bezpieczeństwo
Po zbliżeniu ręki do detektora, użytkownik otrzymuje wodę o wcześniej nastawionej, stałej temperaturze, stabilnej nawet w przypadku wahań natężenia przeływu lub ciśnienia w instalacji.
W razie braku wody zimnej, dopływ wody ciepłej zostanie natychmiast odcięty, co gwarantuje ochronę antyoparzeniową.
Ochrona zadziała również w odwrotnym przypadku, eliminując ryzyko ,,zimnego prysznica"!
Z myślą o administratorach obiektów, instalatorach i użytkownikach
Zaletą tego konkurencyjnego cenowo modelu jest także jego smukłość i modułowość. Dzięki temu można go łatwo zainstalować niezależnie od układu pomieszczeń, w takich obiektach publicznych jak baseny, uzdrowiska, kompleksy sportowe, internaty itp.
Dzięki systemowi elektronicznemu (automatyczne zamknięcie) i zredukowanemu wypływowi (6 litrów na minutę), oszczędność wody szacuje się na około 80% w porównaniu z natryskiem tradycyjnym.
Higiena użytkownika i instalacji
W czasach wzmożonej czujności sanitarnej swoją popularność potwierdzają rozwiązania uruchamiane elektronicznie, ponieważ pozwalają uniknąć kontaktu dłoni z armaturą. Natrysk uruchamia się i zamyka poprzez zbliżenie ręki do detektora. Jeśli użytkownik zapomni zamknąć wypływ, panel wyłączy się automatycznie po 60 sekundach.
Co 24 godziny od ostatniego użycia uruchamiane jest systematycznie 60-sekundowe spłukiwanie, aby odnowić wodę w instalacji i utrzymać jej nienaganną higienę.
Nie zmienia się sprawdzonego designu
Pierwsza, czasowa wersja tego panelu natryskowego odniosła wielki i trwały sukces, między innymi dzięki czystemu i ponadczasowemu designowi.
Wersja elektroniczna panelu zachowała estetykę oryginalnego produktu, więc naturalną koleją rzeczy było zachowanie jej również w przypadku nowego modelu elektronicznego i termostatycznego.
Wyzwaniem było zmieszczenie tej prawdziwej koncentracji technologii w niewielkiej przestrzeni wylewki panelu: zadanie wykonane!
MIESZACZE PREMIX POD LUPĄ:
PREMIX COMPACT zyskuje nowe oblicze
Mieszacz PREMIX COMPACT zyskuje nowy design, jeszcze bardziej zwiększając komfort i bezpieczeństwo użytkowników.
Oprócz tego, zapewnia on całkowite i natychmiastowe zamknięcie wypływu w przypadku braku wody ciepłej lub zimnej w instalacji. Dzięki temu użytkownicy unikają ryzyka poparzeń lub nieprzyjemnego, zimnego prysznica.
Mieszacz PREMIX COMPACT może zasilać od 1 do 11 punktów czerpalnych.
Zapewnia stabilność temperatury i skuteczne, awaryjne odcięcie wody, nawet przy niewielkim przepływie (5 l/min).
PREMIX NANO - bezpieczny wybór
Niewielkie rozmiary mieszacza PREMIX NANO sprawiają, że jest to bezpieczny wybór dla 1 do 2 punktów czerpalnych. Dzięki temu można go dyskretnie zainstalować jak najbliżej armatury umywalkowej lub natryskowej.
Mimo niewielkich gabarytów posiada wszystkie zalety większych modeli.
Bezpieczna kontrola rozwoju bakterii
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej w wysokiej temperaturze (> 55°C) zapobiega rozwojowi bakterii, ale stanowi ryzyko poparzenia dla użytkownika. Mieszacze PREMIX, umieszczone jak najbliżej punktów czerpalnych, obniżają temperaturę ciepłej wody użytkowej dostarczanej przez armaturę.
Mają one zatem podwójną zaletę: zapobiegają rozwojowi bakterii w instalacji, umożliwiając cyrkulację bardzo gorącej wody (> 55°C), oraz zabezpieczają użytkowników przed poparzeniem.
Ponadto gama mieszaczy PREMIX umożliwia łatwe przeprowadzenie dezynfekcji termicznej, mającej na celu zapewnienie cyklicznego, dodatkowego czyszczenia instalacji i punktów czerpalnych.