Spłukiwanie bezpośrednie – stworzone do budynków użyteczności publicznej
Liczne zalety spłukiwania bezpośredniego sprawiają, że jest to idealny system do wyposażenia toalet publicznych. Mocne strony tego rozwiązania…
Rozwiązania zbiornikowe do WC zostały stworzone do użytku domowego i nie są przystosowane do ograniczeń występujących w budynkach użyteczności publicznej. Jednak mimo wszystko nadal są często przewidywane w miejscach publicznych, ponieważ stanowią mniejszy koszt początkowy inwestycji. Ta kalkulacja okazuje się mniej trafna w perspektywie średnio i długoterminowej.
Zastrzeżenia dotyczące rozwiązań zbiornikowych
Stosowanie zbiorników do spłukiwania misek ustępowych nie jest najlepszym rozwiązaniem w miejscach publicznych. Zawierają one plastikowe części, które wraz z całym mechanizmem narażone są na zniszczenia z powodu intensywnego oraz często dość brutalnego użytkowania.
W nieużywanym przez kilka dni zbiorniku WC, woda pozostająca w stagnacji w temperaturze pokojowej staje się środowiskiem rozwoju bakterii, które mogą być rozpylone podczas spłukiwania.
Nagromadzenie brudu i kamienia w zbiorniku prowadzi również do uszkodzenia uszczelek, a tym samym do wycieku, który jest trudny do wykrycia. Miski ustępowe ze zbiornikiem są pierwszą przyczyną marnotrawienia wody w sanitariatach: od 20 do 43% wody używanej w domu.
Konserwacja może okazać się czasochłonna w przypadku obsługi kilku stanowisk, ponieważ demontaż i dostęp do mechanizmu modeli podtynkowych jest trudny, a ilość interwencji może być znaczna. Tymczasem ogólną tendencją jest dążenie do zmniejszenia ilości personelu technicznego.
Zalety spłukiwania bezpośredniego
Armatura do spłukiwania bezpośredniego została stworzona, aby sprostać wymaganiom w sanitariatach publicznych o wysokiej frekwencji użytkowania. Jej mechanizm oraz element uruchamiający z litego mosiądzu są odporne na uderzenia,intensywne użytkowanie oraz wandalizm. Jest to system droższy od systemu z plastikowymi częściami, aczkolwiek w czasie staje się bardziej ekonomiczny w eksploatacji ze względu na ograniczoną konserwację i zrealizowane oszczędności wody.
Konserwacja ograniczająca się do prostej, standardowej wymiany głowicy, jest ułatwiona dzięki bezpośredniemu dostępowi do mechanizmu, bez demontażu armatury.
Konstrukcja bezpośredniego spłukiwania zmniejsza ryzyko wycieków. Niewykryty przeciek ze zbiornika może spowodować utratę 220 m³/rok , w sumie 2200 PLN/rok na 1 WC (ok. 10 PLN/m³ zimnej wody).
System spłukiwania bezpośredniego pozwala na kilkakrotne użycie i zapewnia natychmiastową dostępność dla kolejnych użytkowników. Ponadto, samo ciśnienie zapewnia skuteczność już przy jednym spłukaniu.
Dla lepszej optymalizacji zużycia wody, spłukiwanie bezpośrednie jest dostępne w wersji z jednym przyciskiem 6 l i podwójnym przyciskiem: 3/6 l.
Oprócz wytrzymałości materiałów i oszczędności wody, architekci cenią sobie kompaktową budowę systemu ze spłukiwaniem bezpośrednim (nie ma konieczności planowania miejsca na zbiornik). Doceniają również interesujący design, ważne kryterium w projektowaniu budynków komercyjnych, które jest brane pod uwagę przy doborze odpowiednich produktów.
„Wartości dodane” dla zapewnienia komfortu
Osiągnięcie prawidłowej higieny to niewątpliwie najważniejsze kryterium jakości pomieszczeń sanitarnych w budynkach publicznych. Jeśli mówimy o instalacji wodnej to higienę gwarantuje brak wody w stagnacji. Użytkownicy bardziej cenią armaturę elektroniczną, która pozwala na uniknięcie fizycznego kontaktu dłoni z przyciskiem uruchamiającym spłukiwanie.
W hotelach, budynkach biurowych i zakładach opieki zdrowotnej, krótkie, 7-sekundowe spłukiwanie bez czasu napełniania, jest atutem dla komfortu akustycznego użytkowników.
Historia średnic
Warto pamiętać, że zbiornik toaletowy nie może być zastąpiony przez system spłukiwania bezpośredniego w ramach zwykłego remontu i prostej wymiany. Ważne jest zatem, aby przy projektowaniu zastanowić się nad kwestiami intensywnego użytkowania, wydajności i wandalizmu.
W rzeczywistości, efektywna średnica rury (3/ 4"), różni się od tej, związanej z rozwiązaniem zbiornikowym (1/2"). Spłukiwanie bezpośrednie można więc planować w nowych budynkach lub przeprowadzając gruntowny remont.
Odpowiednie produkty
Firma DELABIE od prawie 30 lat projektuje i produkuje armaturę do spłukiwania bezpośredniego, przeznaczoną do budynków użyteczności publicznej.
Oprócz „klasycznych” produktów w tym roku pojawiły się na rynku dwie nowości: TEMPOFLUX 2 na stelażu jest przystosowany do pół grubych i grubych ścian. Produkt jest wyposażony w podwójny przycisk: 3/6 litrów i zintegrowany zawór odcinający. Umożliwia również regulację wypływu w celu dostosowania do misek ustępowych dla dzieci oraz do dostępnego ciśnienia w instalacji.
TEMPOFLUX 2 zaścienny (instalacja zaścienna) również posiada podwójny przycisk. Jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie dostępne na rynku jest szczególnie odpowiedne do zakładów karnych oraz zakładów opieki zdrowotnej. Konserwacja jest uproszczona dzięki możliwości dostępu do urządzenia z tyłu ściany, poza obszarem użycia.