W miejscach publicznych sanitariaty muszą być odporne na intensywne użytkowanie, które nie zawsze odbywa się z należytą ostrożnością. Zaprojektowane przede wszystkim, aby być wytrzymałe i łatwe w obsłudze, wyposażenie sanitarne zmienia się, stopniowo integrując komponent, który staje się ważny: estetykę.
Remontowane średnio, co 15-20 lat, sanitariaty w budynkach publicznych, nie odzwierciedlają oczywistych tendencji do designu. Chociaż zmiany następują powoli, to jednak są możliwe do realizacji.
W dzisiejszych czasach użytkownicy oczekują od toalet publicznych nie tylko czystości i łatwego dostępu, ale również wizualnej przyjemności i komfortu.
Właściciele i zarządzający budynkami publicznymi stopniowo odkrywają interes w dbaniu o sanitariaty, czy to w fazie projektowania czy obsługi. Hotele, restauracje, nocne kluby i prestiżowe bary posiadają coraz częściej sanitariaty o wyjątkowej aranżacji.
Sklepy, muzea, kina, teatry, dworce, lotniska, galerie handlowe, itp. nie odbiegają od tej tendencji z barwnymi aranżacjami, których celem jest wywrzeć jak najlepsze wrażenie.
Wizerunek budynku publicznego znajduje odzwierciedlenie w swoich sanitariatach.
Wiele osób łączy jakość instytucji z jakością jej sanitariatów!
Kto nie jest przyjemnie zaskoczony atrakcyjnymi, czystymi, wygodnymi toaletami w odwiedzanym miejscu?
I na odwrót, kto nie pamięta naprawdę przykrych doświadczeń w odrażających, brudnych, śmierdzących, brzydkich, przestarzałych, niepraktycznych, zniszczonych toaletach?
Jest więc logiczne, że budżet poświęcony sanitariatom przekracza coraz częściej 10% kosztów nowej inwestycji publicznej.
Specyficzna przestrzeń
W chwili, kiedy architekci wnętrz i dekoratorzy otrzymuję zadanie upiększenia sanitariatów, korzystają z całej swojej wiedzy i wyobraźni, tak jak przy projektowaniu innych części budynku.
I wynik jest często zachwycający: dobrze dobrana dekoracja, meble, gra światła, dźwięk, neutralizatory i dyfuzory zapachów, zestawienie materiałów, efekty specjalne, wyposażenie high-tech,...każdy szczegół jest przestudiowany, aby obudzić wszystkie zmysły i stworzyć atmosferę dobrego samopoczucia i czystości (czasami prawdziwą przestrzeń), w której użytkownik odczuje przyjemność.
Spędzamy w toalecie średnio 8 minut dziennie, co daje 150 dni z naszego życia (a Japończycy dwa razy dłużej!).
Możemy, więc logicznie oczekiwać, że wyjątkowo przyjemne i czyste sanitariaty będą mniej niszczone przez użytkowników.
Praktyczne, higieniczne, odporne i...piękne
Społeczeństwa z czterech stron świata potrafiły znaleźć rozwiązania, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby: odkryte w Chinach, Grecji, Egipcie i Indiach kamienne płyty z otworami, sięgające około 2500 lat p.n.e., które były instalowane nad kanalizacją z bieżącą wodą.
Bliżej nas, Rzymianie, mistrzowie higieny i dobrego samopoczucia w miejscach publicznych, pozostawili ślady wyrafinowanych i udekorowanych, również mozaikami i działami sztuki, instalacji sanitarnych.
Historia sanitariatów jest bogata w przykłady luksusowych instalacji, które były zarezerwowane jedynie dla nielicznych uprzywilejowanych osób.
Ostatnie 10 lat w dziedzinie sanitarnej stało pod znakiem chęci udostępnienia designu jak największej liczbie osób.
Szlachetne materiały łączone z nowoczesnymi przestrzeniami sanitarnymi to zazwyczaj kamień i drewno, ale również metal oraz szkło,…
Od strony wyposażenia, główni producenci proponują gamy armatury, akcesoriów i/lub urządzeń sanitarnych o czystych kształtach, pozostających wiernymi niezmiennej armaturze i obiektom stworzonym w latach 60 przez Danois Arne Jacobsen do domowych przestrzeni sanitarnych.
Podstawowy trend w firmie DELABIE
Europejski lider wyposażenia sanitarnego do budynków użyteczności publicznej, firma DELABIE, została dość wcześnie uwrażliwiona na konieczność podniesienia wartości produktów, biorąc pod uwagę estetykę, jako główny element.
BINOPTIC ŚCIENNY, jego elektroniczny zawór podtynkowy do umywalki został zaprojektowany w 1974 roku, a jego ponadczasowe kształty praktycznie pozostały niezmienione od tamtej pory. Jego minimalistyczny design kryje wysoką technologię i solidność.
Tak samo, między innymi, jak elektroniczny zawór do umywalki TEMPOMATIC 2, podtynkowa bateria natryskowa TEMPOMIX 3 lub gama baterii SECURITHERM EP BIOSAFE o zdecydowanie nowoczesnych kształtach.
Firma DELABIE wprowadza design w sanitariatach dostępnych dla osób niepełnosprawnych, za pomocą nowej gamy poręczy i siedzisk natryskowych Be-Line®. Jej innowacyjny design łączy estetykę i komfort i czyni ją bardziej przyjemną dla wszystkich, wspólnie korzystających z przestrzeni sanitarnych.
Zastosowanie stali nierdzewnej doskonale nadającej się do wymagań wzorniczych, jest kolejnym przejawem tej tendencji do designu firmy DELABIE.
Wśród gamy urządzeń sanitarnych do budynków użyteczności publicznej ze stali nierdzewnej, nowa umywalka nablatowa ALGUI, ze swoim podwójnym wykończeniem Inox błyszczący/Inox satynowy, idealnie dopasowanym do każdej aranżacji, jest prawdziwym elementem dekoracyjnym w prestiżowych sanitariatach. Z czasem stal nierdzewna zmienia barwę, upiększając miejsca, w których jest zainstalowana.
Design w przystępnej cenie
Firma DELABIE ma ambicje wprowadzić w kolejnych latach urządzenia ze stali nierdzewnej w bardzo konkurencyjnych cenach, równoważnych do tych z ceramiki.
Co się wiąże z obniżeniem cen praktycznie o połowę!
„Stal nierdzewna i design nie koniecznie muszą oznaczać wysoką cenę.” tłumaczy Luc Delabie, współzarządzający grupą.
„Chcemy obniżyć koszty produkcji urządzeń ze stali nierdzewnej, aby nasi klienci mogli wybierać w tej samej cenie między wysokiej klasy ceramiką a stalą nierdzewną. Spowoduje to otwarcie horyzontów, aby tworzyć piękne i trwałe sanitariaty.”
W oczekiwaniu na tę małą rewolucję, przygotowujemy specjalny katalog DELABIE zorientowany na rozwiązania design.